Logo Gmina Godkowo

News

News zdjęcie id 523

Światowy Dzień Trzeźwości

13.04.2018

Światowy Dzień Trzeźwości został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, by walczyć z problemem uzależnienia od alkoholu. Obchodzony jest na całym świecie 15 kwietnia, jednak trzeźwość należy zachować codziennie, nie tylko w połowie tego miesiąca.

Alkohol jest w Polsce popularną używką, po którą sięga ponad 80% społeczeństwa. Zgodnie z danymi Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) spożycie 100% alkoholu w przeliczeniu na osobę w Polsce w 2016 r. wynosiło 9,37 l, podczas gdy, na początku lat 90 wyniosło 6,50 l. Na przestrzeni lat drastycznie wzrosło spożycie piwa. W roku 1992 statystyczny Polak wypijał ok. 38 l piwa, podczas gdy w 2016 r. ok. 100 l. To blisko trzykrotnie więcej.

Pamiętajmy, że piwo to też alkohol. W 250 ml szklance piwa o mocy 5% znajduje się jedna standardowa porcja alkoholu (porcja standardowa zawiera 10 g czystego alkoholu), tyle samo, co w 30 ml kieliszku wódki o mocy 40%, czy w 100 ml lampce wina o mocy 12%.

Decydując się na spożywanie alkoholu warto poszerzyć swoją wiedzę, nauczyć się oceniać swój wzór picia alkoholu. Należy pamiętać, że konsumpcja alkoholu niesie wiele zagrożeń dla jednostek, ich rodzin i całego społeczeństwa. Zagrożenia te dotyczą m.in. zdrowia, bezpieczeństwa i sytuacji ekonomicznej. Dlatego warto dbać o to, by alkohol wiązał się z jak najmniejszym ryzykiem dla wszystkich.

Do sprawdzenia na ile ryzykowny (lub bezpieczny) jest aktualny model spożywania alkoholu może okazać się przydatny Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych ze Spożywaniem Alkoholu AUDIT dostępny w linku obok /_portals_/godkowo2.samorzad.pl/CKFiles/Asia/TEST_AUDIT.pdf

Zachęcamy do przeanalizowania własnego modelu sięgania po alkohol zanim będzie za późno. Alkohol silnie uzależnia, prowadząc do nieuleczalnej choroby.

Na rozpoznanie uzależnienia pozwala identyfikacja trzech lub więcej następujących cech lub objawów występujących łącznie przez pewien okres czasu w ciągu ostatniego roku. Są to:

  1. Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia („głód alkoholowy”).

  2. Upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia do wcześniej założonego poziomu, nieskuteczność wysiłków zmierzających do zmniejszenia lub kontrolowania picia).

  3. Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego pojawiającego się, gdy picie alkoholu jest ograniczane lub przerywane (drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki, padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie drżenie) albo używanie alkoholu lub pokrewnie działającej substancji (np. leków) w celu złagodzenia ww. objawów, uwolnienia się od nich lub uniknięcia ich.

  4. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu) potrzeba spożycia większych dawek dla wywołania oczekiwanego efektu.

  5. Z powodu picia alkoholu - narastające zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększona ilość czasu przeznaczona na zdobywanie alkoholu lub jego picie, bądź uwolnienia się od następstw jego działania.

W linku obok można znaleźć wykaz placówek lecznictwa w woj. warmińsko-mazurskim  http://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa/wojewodztwo-warminsko-mazurskie.

Źródło: www.parpa.pl

 

 

Na terenie Gminy Godkowo pomoc i wsparcie uzyskać można w:

  • punkcie konsultacyjnym w świetlicy pod ośrodkiem zdrowia w Godkowie.  Najbliższe przyjęcia w punkcie  -  sobota  28 kwietnia 2018 r.  godz. 11:00-15:00.

Zadania punktu: udzielanie porad psychologicznych osobom w kryzysie życiowym; motywowanie osób uzależnionych i członków ich rodzin do udziału w psychoterapii  w palcówkach leczenia uzależnienia i współuzależnienia, zachęcanie do leczenia specjalistycznego oraz korzystania z pomocy grup samopomocowych; motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie ale nieuzależnionych do zmiany wzoru picia; udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym (np. rozmowy podtrzymujące, zachęcanie do korzystania z grup samopomocowych); rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielanie stosownego wsparcia psychologicznego i porad oraz informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy; rozmowy interwencyjno-motywujące z osobami stosującymi przemoc w rodzinie.

Osoba pracująca w punkcie - Ewa Jarmużewska - psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień.

  • Urzędzie Gminy Godkowo, gdzie działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - osoba do kontaktu - Joanna Kubiak, pok. nr 11, tel 55 249 72 10 wew. 42.

 

Wójt gminy zaprasza

Andrzej Bondaruk
wojt@doc.pl 

Godziny przyjęć interesantów:

Śr. 7:30 - 15:00

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.